Zaproszenie na poświęcenie Aktu Erekcyjnego nowego budynku Archiwum w dniu 29.05.2017 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 maja 2017

Budynek nowej siedziby Archiwum zlokalizowany jest w Białymstoku w dzielnicy Dojlidy, przy ulicy Mickiewicza w sąsiedztwie Sądu Rejonowego. Inwestycja realizowana jest na podstawie Programu Inwestycyjnego z 2013 r. i finansowana ze środków budżetu państwa pozostających w dyspozycji Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Budowane Archiwum będzie nowoczesnym obiektem o powierzchni użytkowej 3600 metrów kwadratowych, składającym się z magazynów archiwalnych pozwalających na bezpieczne przechowywanie 11 tysięcy metrów bieżących akt, pracowni naukowej, pracowni digitalizacji, sali konferencyjnej i wystawowej oraz zamontowanych urządzeń i nowoczesnych systemów pozwalających na przyjmowanie, przechowywanie oraz udostępnianie obywatelom w sposób tradycyjny lub on-line dokumentacji.

Nowe Archiwum to budynek zaprojektowany od podstaw. Dzięki temu stworzone zostaną optymalne warunki przechowywania dokumentacji pod względem warunków klimatycznych (temperatura i wilgotność), bezpieczeństwa (kontrola dostępu) i ekonomicznych. Dzięki większej powierzchni magazynowej nastąpi szybsze i sprawniejsze przejmowanie dokumentacji z tzw. Przedpola archiwalnego, pracownia naukowa i sala konferencyjna poszerzy możliwość udostępniania dokumentacji oraz zwiększy możliwość działalności kulturalnej, edukacyjnej i popularyzatorskiej. Polepszą się warunki pracy pracowników Archiwum.

Budynek wyposażony zostanie w najnowocześniejsze instalacje sanitarne, niskoprądowe i system zarządzania budynkiem BMS, który daje możliwość monitorowania  i zarządzania instalacją wentylacji i klimatyzacji, elektryczną, monitorowania temperatury i wilgotności, monitorowania i sterowania oświetleniem budynku. Woda deszczowa z dachu będzie magazynowana w podziemnym zbiorniku retencyjnym, co pozwoli. Wszystkie te czynniki pozwolą na minimalizację kosztów eksploatacji budynku przy jednoczesnym zwiększeniu jego funkcjonalności.

 

                                                                                                                                                                                                               Marek Kietliński

Galeria

  • Powiększ zdjęcie zaproszenie

    zaproszenie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-05-25
Data publikacji:2017-05-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Jarosław Jasiński
Liczba odwiedzin:1027