Informacja o debacie

3 czerwca w  Archiwum Państwowym w Białymstoku przy  ul. Adama Mickiewicza 101 odbyła się debata pt.  30 lat od wyborów czerwcowych.

W debacie uczestniczyli:

  • Moderator: Agnieszka Romaszewska- Guzy – historyk, założycielka i dyrektor Telewizji „Biełsat”
  • dr Marek Kietliński –  historyk, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku 
  • dr Tadeusz Gawin – historyk, działacz polonijny,  współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Związku Polaków na Białorusi (1990–2000)
  • prof. dr hab. Eugeniusz Mironowicz – historyk, kandydat na posła w wyborach 4 czerwca 1989 r.
  • dr hab. Joanna Sadowska – historyk i politolog, dziekan Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białystoku
  • dr hab. Krzysztof Buchowski – historyk, lituanista,  profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białystoku, specjalista ds. stosunków polsko-litewskich
  • dr hab. Oleg Łatyszonek – historyk, profesor nadzwyczajny Instytutu Historii Nauk Politycznych, działacz opozycji w latach 1980-1989, specjalizuje się w historii Białorusi i Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz problemach narodowościowych i etnicznych w Europie Wschodniej.

 

Prelegenci przedstawili wydarzenia i znaczenie wyborów z 4 czerwca 1989 r. z perspektywy Białorusi, Litwy, Polski oraz Białostocczyzny. Starli się  odpowiedzieć na pytanie, jak znaczenie miał wynik wyborów dla polityki w Europie Środkowo - Wschodniej. W dyskusji wzięli udział uczestnicy tamtych wydarzeń, działacze Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Ziemi Białostockiej.

Debacie towarzyszyła okolicznościowa wystawa pt. Wybory czerwcowe 1989 w świetle dokumentów archiwalnych. Na wystawie zostały zaprezentowane plakaty i ulotki wyborcze, biuletyny informacyjne oraz zdjęcia wytworzone przez Komitet Obywatelski „Solidarność” Ziemi Białostockiej. Wyeksponowaliśmy też dokumenty administracyjne, karty wyborcze,         a także archiwalne dokumenty z Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i Wojewódzkiego Komitetu Obrony przedstawiające sytuację polityczno–społeczną na Białostocczyźnie w 1989 roku. Wystawa będzie czynna do 15 września 2019 r.

Na imprezę przybyło około 100 osób, w tym uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Władysława Andersa w Białymstoku, studenci Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, dyrektorzy białostockich instytucji, uczestnicy wydarzeń 1989 roku oraz zainteresowani mieszkańcy Białegostoku.

Organizatorami byli: Archiwum Państwowe w Białymstoku i Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Białymstoku. Współpraca Urząd Miejski w Białymstoku.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2019-06-05 12:58przez:
Opublikowano:2019-06-04 00:00przez: Jarosław Jasiński
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:2397

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.