Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej na budynku Archiwum Państwowego w Białymstoku

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 grudnia 2017

19 grudnia 2017 r. odsłonięto tablicę upamiętniającą solidarność mieszkańców Białegostoku z narodem węgierskim w 1956 r. Tablica została umieszczona  na budynku Archiwum Państwowego w Białymstoku  przy Rynku Kościuszki 4. Pamiątkową tablicę ufundował węgierski rząd. Napis po polsku i węgiersku głosi, że to dowód wdzięczności dla mieszkańców Białostocczyzny za solidarność, przyjaźń i wsparcie Węgrów w walce o wolność w 1956 r. O tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w 1956 r. opowiedział Józef Mozolewski  -przewodniczący podlaskiej „Solidarności”. 

Głównym organizatorem uroczystości był Region Podlaski Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i ambasada Węgier w Polsce,  we współpracy z: Wojewodą Podlaskim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego, Prezydentem Miasta Białegostoku, Przewodniczącym Rady Miasta Białegostoku, Archiwum Państwowym w Białymstoku oraz Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Patronat medialny objęli: TVP Białystok oraz Polskie Radio Białystok.  

W uroczystości udział wzięli: Orsolya Zsuzsanna Kovács - Ambasador Węgier w Polsce, Józef Mozolewski - Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”, przedstawiciele kościołów katolickiego i prawosławnego, władze wojewódzkie i samorządowe, parlamentarzyści oraz zaproszeni goście.     

Uroczystość poprzedziła konferencja historyczna w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim poświęcona powstaniu węgierskiemu 1956 roku i pomocy udzielanej wtedy Węgrom przez Polaków. Referaty wygłosili : Wicekonsul Ambasady Węgier - dr Pal Attila Illes oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku - dr Marek Kietliński, ukazując wydarzenia w Budapeszcie w 1956 roku oraz gesty wsparcia mieszkańców Białegostoku tuż po wybuchu rewolucji węgierskiej.

W Urzędzie Wojewódzkim, można też było zobaczyć wystawę IPN  „1956: Polska-Węgry. Historia i pamięć”. Archiwum Państwowe w Białymstoku wspólnie z Urzędem Miejskim w Białymstoku wydało ulotkę informującą o wydarzeniach w mieście w związku z rewolucją węgierską w  1956 r. Ulotka została zamieszczona na stronie internetowej Archiwum.

Pliki do pobrania

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Uroczystość wmurowania tablicy na budynku Archiwum Państwowego w Białymstoku w dniu 19 grudnia 2017 r.

  Uroczystość wmurowania tablicy na budynku Archiwum Państwowego w Białymstoku w dniu 19 grudnia 2017 r.

 • Powiększ zdjęcie Uroczystość wmurowania tablicy na budynku Archiwum Państwowego w Białymstoku w dniu 19 grudnia 2017 r.

  Uroczystość wmurowania tablicy na budynku Archiwum Państwowego w Białymstoku w dniu 19 grudnia 2017 r.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-12-21
Data publikacji:2017-12-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Jarosław Jasiński
Liczba odwiedzin:1471