Zasady udostępniania zasobu

- umożliwia szybki powrót do tego spisu treści


Bezpośrednia forma udostępniania w Pracowni NaukowejSpis treści

  1. Materiały archiwalne w Pracowni Naukowej udostępnia się bezpłatnie każdemu na pisemne zamówienie - "Zgłoszenie użytkownika zasobu archiwalnego".

  2. Sprawy wcześniejszego, lub na rzecz osób obcej przynależności państwowej, udostępniania materiałów archiwalnych  rozstrzygane są w formie decyzji Dyrektora Archiwum.

  3. Materiały archiwalne  udostępniane są, w zasadzie niezwłocznie, na podstawie rewersu, wypełnionego osobno dla każdej jednostki archiwalnej (10 j.a. w ciągu dnia); rewersy składane po godzinie 14.00, jak również dotyczące materiałów archiwalnych znajdujących się poza głównym magazynem, realizowane są następnego dnia po godz. 10.00.


Pośrednia forma udostępnianiaSpis treści

  1. Archiwum przekazuje zainteresowanym informacje zawarte w materiałach archiwalnych w postaci pisemnej odpowiedzi na wniosek lub zapytanie bądź w postaci reprodukcji dokumentów.

  2. W/w forma udostępniania stanowi płatną usługę. Szczegóły w cenniku.

  3. Archiwum może odmówić wykonania kserokopii materiału archiwalnego jeśli nie pozwala na to jego
    stan fizyczny.

  4. Poszukiwania dokumentów w sprawach genealogicznych i własnościowych rozpoczyna się po uiszczeniu opłaty wstępnej.


Wydawanie zaświadczeń, uwierzytelnionych kserokopiiSpis treści

  1. Archiwum wydaje zaświadczenia, uwierzytelnione kserokopie na podstawie art. 28 pkt. 5 Ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. Nr 38 poz. 173 z późn. zmianami) w związku z art. 217, 218 Kodeksu Postępowania Administracyjnego.

  2. Przy wydawaniu uwierzytelnionych kserokopii i zaświadczeń obowiązują opłaty skarbowe zgodnie z Ustawą z dnia 31.01.1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 4 poz. 23) i Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 09.12.1994 r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 136, poz. 705). Do podań o wydanie zaświadczenia i uwierzytelnionej kserokopii należy dołączyć znaczek skarbowy o wartości 1,50 zł. Z tej opłaty zwolnione są podania o wydanie zaświadczenia do Fundacji "Pojednanie Polsko-Niemieckie", w sprawach emerytalno - rentowych oraz poszukiwań osób zaginionych w czasie działań wojennych (w/w przepisy obowiązują do końca 2000 r).