Archiwum Państwowe w Białymstoku

Otwarcie wystawy okolicznościowej, poświęconej 100. rocznicy odzyskania przez Białystok niepodległości

19 lutego 2019

19 lutego 2019 r. minie setna rocznica powrotu Białegostoku w granice odrodzonej Rzeczypospolitej. To bardzo ważne wydarzenie w dziejach Białegostoku zainspirowało Archiwum Państwowe w Białymstoku do zorganizowania wystawy okolicznościowej z dokumentów, które znajdują się w naszym  zasobie.

Jest ich niewiele, lecz dokładna kwerenda archiwalna pozwoliła na dotarcie do archiwaliów, które do tej pory nie były eksponowane. Cenną skarbnicą wiedzy są akta białostockich notariuszy. Obok klasycznych aktów sporządzanych w kancelariach notarialnych przy okazji różnorodnych transakcji znajdziemy tam własnoręczne podpisy pierwszych prezydentów Białegostoku, informacje potwierdzające służbę w Polskiej Organizacji Wojskowej, a także pieczęcie urzędów, które powstawały w Białymstoku w pierwszych latach niepodległości. W naszych zbiorach znajdują się również bardzo ciekawe fotografie i afisze. Efekty poszukiwań w postaci oryginalnych dokumentów zaprezentujemy na okolicznościowej wystawie w sali wystawowej Archiwum przy ulicy Adama Mickiewicza 101, w dniu 21 lutego 2019 r.  o godzinie 13. Uprzejmie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Aby poszerzyć wiedzę o wydarzenia ogólnopolskie Archiwum Państwowe w Białymstoku poprosiło o współpracę  Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych.  Wskazane instytucje życzliwie odniosły się do naszej prośby, czego efektem jest wystawa banerowa pt. Pierwsze dni Niepodległości. Wybrane polskie archiwa, NDAP i Muzeum w Sulejówku zaprezentują na niej proces kształtowania się granic odrodzonej Polski. Wystawie towarzyszył będzie okolicznościowy katalog. Wykład wygłosi Pan prof. dr hab. Grzegorz Nowik.

Do wystawy wydrukowane zostały katalogi, które prezentują kopie cyfrowe eksponowanych na wystawie dokumentów. Katalogi będą promowane i dostępne dla uczestników wystawy.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie zaproszenie na wystawę

    zaproszenie na wystawę

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-02-19
Data publikacji:2019-02-19
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Jarosław Jasiński
Liczba odwiedzin:916