Jesteś tutaj: Start / Publikacje

Publikacje

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Maria Wodzińska Kolendo - katalog wystawy

Maria Wodzińska Kolendo - katalog wystawy

17 kwietnia 2020
Szanowni Państwo,
20 marca minęła czterdziesta rocznica śmierci Marii Kolendo, nie tylko doskonałej pedagog i dokumentalistki dziejów Białegostoku okresu międzywojennego, ale przede wszystkim – organizatorki tajnego nauczania na Białostocczyźnie. Z tej okazji przygotowaliśmy specjalną wystawę i katalog, który dziś postanowiliśmy udostępnić Państwu w formacie pdf. Oczywiście katalog do wystawy, autorstwa Aliny Zavadzkiej, i sama wystawa, po odwołaniu stanu epidemicznego, dostępne będą w naszej siedzibie przy ul. A. Mickiewicza 101.


Przejdź do - Święty był wśród nas. Białostocka pielgrzymka Jana Pawła II 05.06.1991 - katalog wystawy

Święty był wśród nas. Białostocka pielgrzymka Jana Pawła II 05.06.1991 - katalog wystawy

8 listopada 2016

Dnia 5 czerca 2016 r. mineło 25 lat od wizyty Jana Pawła II w Białymstoku. Publikowany katolog wraz z załączonymi zdjęciami przedstawia przygotowania i przebieg tego bardzo ważnego w dziejach Białegostoku wydarzenia. Publikacja powstała dzięki współpracy i pomocy Urzędu Miejskiego w Białymstoku, Archiwum Archidiecezjalnego w Białystoku, Funduszu Białystok Ojcu Świętemu oraz wielu osobom, które udostępniły swoje materiały.

Katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej

1 października 2015

Pomnik    Publikacja internetowa, która właśnie trafia do czytelników (mieszkańców Białegostoku oraz turystów, którzy coraz liczniej odwiedzają Białystok) jest prezentacją tożsamości historycznej miasta widzianej przez pryzmat pomników, pamiątkowych tablic i miejsc pamięci narodowej. Ma ona charakter popularny, chociaż zawiera informacje bibliograficzne, archiwalne zdjęcia i dokumenty  ze zbiorów różnych instytucji. Jest to w zasadzie rozbudowany katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej. Publikacja powstała dzięki współpracy pracowników Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Archiwum Państwowego w Białymstoku.  

Czytaj więcej o: Katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej

75. rocznica deportacji kwietniowych

13 kwietnia 2015

   Prezentujemy Państwu fragment bazy danych opracowywanej na podstawie akt Państwowego Urzędu Repatriacyjnego Powiatowego Oddziału w Białymstoku z lat 1945-1950 (zespół numer 95). W aktach tych znalazły się 2 szczególnie interesujące jednostki aktowe (sygn. 84 i 86), w których – odnotowując osoby powracające do Polski – umieszczono rubrykę (są to jednostki sporządzone w formie tabelarycznych wykazów) „Czy sam wyjechał/czy został wywieziony” (!), co – w kontekście „poprawności” władz PRL względem wschodniego sąsiada i ówczesnych prób, nazwijmy to, wybielania niektórych aspektów wspólnej historii – jest zapisem niemal sensacyjnym. Dodatkowo, zastosowanie tych konkretnie sformułowań, umożliwiło opracowanie dokładnego spisu mieszkańców Białegostoku przymusowo wywiezionych w latach 1939-1945 na Wschód. Nie jest to oczywiście pełna lista, a jedynie wycinek – niestety na tyle tylko pozwalają obecnie posiadane przez nas informacje – niemniej wycinek bardzo konkretny, bo zawierający nazwiska blisko 1200 Białostoczan (kilka przypadków odnosi się do mieszkańców Fast i Starosielc), według przedmiotowych akt, deportowanych przez władze sowieckie.

Czytaj więcej o: 75. rocznica deportacji kwietniowych

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-06-02
Data publikacji:2015-06-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:15847