Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

#SOLIDARNIZUKRAINĄ

POMOC HUMANITARNA

#SOLIDARITYWITHUKRAINE

Archiwa Rodzinne Niepodległej

 

 logo
                                       


 

Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej

 

„Archiwa Rodzinne Niepodległej” to najnowszy projekt Archiwów Państwowych, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek, a także aktywne i wspólne angażowanie się w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Do udziału w projekcie zachęcamy każdego zainteresowanego losami własnej rodziny, każdego komu nieobca jest potrzeba kultywowania pamięci o przodkach i dbałość o rodzinne pamiątki.

W ramach projektu, 30 września 2019 r. o godz. 13:30, w Dniu Archiwistów – ustanowionym w tym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, zapraszamy na warsztaty, podczas których zaprezentowane zostaną przez archiwistów różnych środowisk sposoby porządkowania i opisywania archiwów rodzinnych, techniki samodzielnej konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych oraz metody prowadzenia badań genealogicznych.

 

24 września 2019 r. w Warszawie podczas oficjalnej konferencji prasowej wyznaczającej ogólnopolski start projektu nastąpi prezentacja dedykowanej strony internetowej: https://archiwarodzinne.gov.pl/ . Udostępniony zostanie tam m.in. poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z umieszczonymi materiałami.

Wybrane pamiątki z domowego archiwum wraz z opisem historii rodzin zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie narodowa kolekcja niepodległościowa, której współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista. Zobaczyć tam będzie można między innymi kolekcję pamiątek po Feliksie Jędryczku z 10 Pułku Ułanów Litewskich, przekazanych do Archiwum Państwowego w Białymstoku przez jego córkę Marię Jędryczek.

 

Wszystkich zainteresowanych projektem zachęcamy do kontaktu z Archiwum Państwowym w Białymstoku za pośrednictwem naszych punktów konsultacyjnych, gdzie mogą Państwo otrzymać wszelkie informacje, jak tworzyć i pielęgnować archiwa rodzinne:

Archiwum Państwowe w Białymstoku, ul. Adama Mickiewicza 101, 15-257 Białystok -  Urszula Siłkowska, tel.: (85) 74 56 03, urszula.silkowska@bialystok.ap.gov

Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży, Aleja Legionów 36, 18-400 Łomża – Michał Kaczyński, tel.: (86) 216 36 31 lomza@bialystok.ap.gov.pl

 

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.


 

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2019-08-30 13:32przez:
Opublikowano:2019-08-30 00:00przez: Jarosław Jasiński
Podmiot udostępniający:
Odwiedziny:16568

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.