Katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 października 2015

Pomnik    Publikacja internetowa, która właśnie trafia do czytelników (mieszkańców Białegostoku oraz turystów, którzy coraz liczniej odwiedzają Białystok) jest prezentacją tożsamości historycznej miasta widzianej przez pryzmat pomników, pamiątkowych tablic i miejsc pamięci narodowej. Ma ona charakter popularny, chociaż zawiera informacje bibliograficzne, archiwalne zdjęcia i dokumenty  ze zbiorów różnych instytucji. Jest to w zasadzie rozbudowany katalog białostockich pomników, tablic pamiątkowych i miejsc pamięci narodowej. Publikacja powstała dzięki współpracy pracowników Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Archiwum Państwowego w Białymstoku.  

    W katalogu uwzględniono tylko pomniki znajdujące się w przestrzeni publicznej, z wyłączeniem cmentarzy. Wszystkie pomniki i miejsca pamięci ułożono topograficznie, w oparciu o wykaz ulic w układzie alfabetycznym. Każdy obiekt, obok krótkiej historii powstania i zmian, zawiera również opis formy upamiętnienia, informację o tym z jakiego materiału i jaka techniką został wykonany. W opisie podany został autor, wykonawca oraz czas powstania pomnika.
    Katalog będzie na bieżąco uaktualniany i rozszerzony. Prosimy mieszkańców o przekazywanie informacji o faktach nieujętych w katalogu czy nieścisłościach oraz o wnoszenie uwag do całego projektu. Informacje te można przekazywać na adres e-mail sekretariat_ap@bialystok.ap.gov.pl albo bezpośrednio do Archiwum Państwowego w Białymstoku (Rynek Kościuszki 4) lub Referatu Kultury w Departamencie Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Białymstoku (ul. J. K. Branickiego 9, pok. 207).

 

Marek Kietliński

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-10-01
Data publikacji:2015-10-01
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Jarosław Jasiński
Liczba odwiedzin:8259